Izmaiņas ēku automatizācijā, ēku apsaimniekošanas tendences.
Ēku pārvaldība un automatizācija
Nozares tendences liecina, ka mūsdienās cilvēki ap 90% sava laika pavada iekštelpās, ēkas patērē 40% no kopējās planētas enerģijas, 80% no kopējām ēkas dzīves cikla izmaksām rodas tās ekspluatācijas laikā un 75% nedzīvojamo ēku nav energoefektīvas, kas būtiski negatīvi ietekmē resursu patēriņu un CO2 emisijas. Līdz ar to Eiropas Savienības dalībvalstīm ir stingra nostāja šajā nozarē, un no 2025.gada 1.janvāra stāsies spēkā jaunas prasības ES direktīvās un valdības noteikumos.
Viens no efektīvākajiem veidiem, kā bez lielām investīcijām uzlabot esošo ēku energoefektivitāti, ir to automatizācijas līmeņa paaugstināšana. Ēkas ar modernām un funkcionējošām Ēku pārvaldības sistēmām (BMS) patērē par 10-30% mazāk enerģijas. Uzlabojot automatizāciju vidējā biroja ēkā, var ne tikai panākt labāku iekštelpu vidi, bet arī ietaupīt līdz pat 39% enerģijas. Salīdzinot, piemēram, ar norobežojošo konstrukciju izolāciju, tas ir ātrs, ekonomisks, neuzbāzīgs un vienkāršs risinājums ar īsu atmaksāšanās periodu.
Jaunie noteikumi nosaka, ka visās sabiedriskās un citās nedzīvojamās ēkās, kuru nominālā jauda pārsniedz 290 kW, obligāti jābūt ēku automatizācijas un vadības sistēmai (BACS). BMS jeb Building Management System pamatā ir inženiertehnisko sistēmu un iekārtu (kontrolleri, sensori) kopums, kas vērsts uz efektīvu resursu izmantošanu, samazinot uzturēšanas izmaksas un nodrošinot lietotāja komfortu atkarībā no ēkas veida. Šo sistēmu var ieviest projektēšanas posmā un esošās ēkās ekspluatācijas laikā.
Izaicinājumi
Mūsdienu sabiedriskās ēkās ir mehāniskās ventilācijas, apkures, dzesēšanas un apgaismojuma inženiertehniskās sistēmas. Šo sistēmu pareiza darbība ietekmē ēkas enerģijas patēriņa izmaksas, iedzīvotāju labsajūtu un produktivitāti, ēkas nolietojumu, nepieciešamo apkopes laiku un ekspluatācijas izmaksas. Šo mērķu sasniegšanai parasti ir nepieciešams labs serviss apvienojumā ar zinošu tehnisko personālu uz vietas.
Daudzas inženiertehniskās sistēmas ir automatizētas un nodrošina lokālas funkcijas, piemēram, apkures loku regulēšanu. Iestatījumu izmaiņas šajās automatizētajās sistēmās parasti tiek veiktas uz vietas, piemēram, tehniskajā telpā. Jaunākās paaudzes automatizācijas sistēmām ir iebūvēti tīmekļa serveri, kas ļauj veikt attālas iestatījumu izmaiņas.
Pat ar šādām funkcijām ēku īpašnieki joprojām saskaras ar apsaimniekošanas problēmām, jo viņiem ir jāsaskaņo individuāli funkcionējošu sistēmu darbība ar iemītnieku prasībām un zema enerģijas patēriņa potenciālu.
Risinājumi tradicionāli ir saistīti ar centralizētas vadības sistēmas izveidi visu šo inženiertehnisko iekārtu pārvaldīšanai un programmatūras parametru maiņai. Datu maiņa bieži vien ir iespējama, izmantojot standarta vadības protokolus, piemēram, BACnet, Modbus vai automatizācijas rekonstrukciju, pārejot uz risinājumu, ko saprot attiecīgā uzņēmuma programmētājs. Starp pārvaldītajām inženiersistēmām ir jāizveido sakaru kabeļi, jāuzstāda centrālais kontrolleris un vizualizācijai jāizmanto atsevišķa programmatūra. Tas viss prasa resursus, inženiertehniskās stundas, un atmaksāšanās periods parasti nav prognozējams, jo energoefektivitāte bieži vien nav galvenā uzmanība. Lielākā daļa sistēmu nav integrētas ar telpas datiem, jo vadu risinājumus ir grūti ieviest, un bezvadu risinājumi standartizētā ēku automatizācijā ir dārgi. Standartizētas vadības sistēmas piedāvā iespēju pieslēgt enerģijas mērīšanas ierīces, taču datu atspoguļošanai un analīzei nepieciešama atsevišķa programmatūra.
Īsāk sakot, aprakstītais parastais risinājums rada augstas izmaksas, atkarību no programmatūras, analītikas trūkumu un funkcionalitātes trūkumu.
Turklāt saskaņā ar valdības noteikumiem Nr.730 Latvijā no nākamā gada lielākā daļa nedzīvojamo ēku ir jāaprīko ar ēku automatizācijas un vadības sistēmu. Šai sistēmai jāspēj:
- nepārtraukti uzraudzīt, reģistrēt, analizēt un koriģēt ēkas enerģijas patēriņu,
- salīdzināt un novērtēt energoefektivitāti, atklāt inženiersistēmu neefektivitāti,
- informēt namu apsaimniekotāju par energoefektivitātes paaugstināšanas iespējām,
- nodrošināt savienojamību ar ēkas inženiersistēmu un spēju veikt funkcijas neatkarīgi no inženiersistēmas sastāvdaļu ražotāja.
Ko darīt, ja vēlas panākt ērtu inženiersistēmu pārvaldību, enerģijas patēriņa analīzi, uzlabot kontroli ar klimata datiem, laikapstākļu prognožu datiem, atbalstīt ēku pārvaldību un ievērot valdības noteikumus?
Esam izstrādājuši risinājumu, kas ir inovatīva un efektīva pārmaiņa konservatīvajā, tradīcijām bagātajā ēku automatizācijas tirgū. Risinājums ir ļoti moderns un atbilst sasniegumiem IT, IoT un visprogresīvākajiem ēku automatizācijas kontrolieriem. Galvenais aspekts ir izveidot optimizētu ēkas pārvaldību, izmantojot pēc iespējas vairāk esošo automatizācijas risinājumu un panākt enerģijas ietaupījumu līdz 30%, nodrošinot komforta parametrus ēkas ekspluatācijas laikā. Klimata un enerģijas patēriņa dati ir viegli saprotami ēkas platformā.
Kam ir paredzēts risinājums:
- Apkures loks, HVAC un mikroklimata kontrole - Apkures loks un ventilācijas regulators tiek papildināts vai nomainīts pret Intelliify kontrolieriem (atkarībā no esošās situācijas). Intelliify platformā tiek nodrošināta gan apkures loka, gan ventilācijas datu vizualizācija (temperatūra uz priekšu, atpakaļ, līknes, ieplūdes un izplūdes temperatūra utt.). Tiek nodrošinātas nepieciešamās datu izmaiņas (komforta laika grafiks, līknes slīpums, līknes nobīde, min, max temperatūras, vēlamā telpas temperatūra, CO2 u.c.). Datu analīze savienojas ar platformas siltumenerģijas un elektrības skaitītājiem un nosaka enerģijas patēriņa mērķus. Apkures loka un HVAC regulēšanas dati tiek papildināti ar telpas klimata mērījumiem (tostarp CO2) un laika prognozēm, un regulēšana notiek automātiski, lai panāktu optimālu enerģijas patēriņu.


- Dzesēšanas iekārtu/siltumsūkņa uzraudzība - dati tiek integrēti, izmantojot Modbus vai BACnet protokolu. Ir iespējams ērti attēlot iekārtu darbības datus, attālināti regulēt parametrus, uzraudzīt iekārtu trauksmes signālus, sniegt ieteikumus.
- Skaitītāju nolasīšanas un sadales tīklu datu vizualizācija - Sadales tīklu vizualizācija reāllaikā un datu integrācija ar optimālu ēkas pārvaldību. Nepārtraukta datu nolasīšana gan vadu (M-bus, Modbus), gan bezvadu (OMS, LoRa) risinājumos. Dati tiek attēloti platformā, un ir iespēja izmantot datus enerģijas analīzei, rēķinu izrakstīšanai utt.

- Ietaupījumi - uzraudzītos datus var dinamiski attēlot, parādot ietaupījumus. Ar īpaši izstrādātiem algoritmiem ir iespējams attēlot vēlamo un reāllaika inženiersistēmu enerģijas patēriņu, pamatojoties uz ārējā gaisa temperatūru, galu galā veicinot pārdomātu lēmumu pieņemšanu ēku pārvaldībā.
- Produktivitātes un citi novērtējumi - Mikroklimata datu iegūšanai un monitoringam, kā arī klimata klases noteikšanai uzstādīti bezvadu sensori. Algoritmi novērtē un atspoguļo ietekmi uz cilvēka produktivitāti un sniedz ieteikumus.

Ko mēs piedāvājam, lai būtu uzticams partneris ēku inženiersistēmu pārvaldībā:
- Vairāk nekā 20 gadu uzkrātas zināšanas un pieredze ēku automatizācijā, simtiem konsultāciju, projektu uzstādīšana, rekonstrukcija un apkalpošana;
- Uzticama, droša, ātras darbības platforma, kas apvieno automatizācijas un energopārvaldības programmatūru, sniedzot līzinga pakalpojumus un atbilstot visām jaunajām normatīvajos aktos noteiktajām prasībām;
- Bezvadu sensori, skaitītāji un kontrolieri - labākie risinājumi mūsdienīgas, pieejamās un viegli saprotamas ēkas vadības sistēmas izveidei - mēs montējam, uzstādām un regulējam;
- Decentralizēts risinājums attālinātai datu apmaiņai, izmantojot M2M SIM kartes un VPN savienojumus, nodrošinot drošu, ātru un pieejamu datu savienojumu, tā uzturēšanu un uzturēšanu;
- Tūkstošiem ietaupīto kWh, desmitiem objektu, kas jau atbilst jaunajiem noteikumiem, un, protams, pozitīvas atsauksmes no ēku īpašniekiem un apsaimniekotājiem.
Sazinieties ar mums, un mēs uzstādīsim Intellify ēku vadības sistēmu arī pie jums!